Chociaż trądzik jest problemem kojarzonym z okresem dojrzewania, pryszcze po 20 roku życia są bardziej powszechne niż mogłoby się wydawać. Zdaniem specjalistów coraz więcej kobiet konsultuje się z dermatologiem w sprawie trądziku dorosłych, który oprócz dyskomfortu fizycznego może wpływać na samoocenę pacjenta.
Trądzik jest chorobą charakteryzującą się występowaniem zmian na skórze w wyniku zapalenia mieszków włosowych, czyli stanu zapalnego, a następnie zakażenia pory mieszkowej (otworu wyjściowego włosa).
Co je powoduje? Ten rodzaj trądziku może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Powszechnie uważa się, że za pojawienie się trądziku może odpowiadać spożywanie pokarmów takich jak czekolada lub pocenie się przy wysokich temperaturach, jednak są to tylko czynniki zewnętrzne, które przyczyniają się do pogorszenia lub sprzyjają pojawieniu się dokuczliwych pryszczy. Trądzik jest powodowany przede wszystkim przez czynniki hormonalne, wśród których dominuje nadmierna aktywność androgeniczna. Niektóre czynniki zewnętrzne, takie jak dieta, czy niewłaściwe stosowanie kosmetyków, mogą działać jako czynniki nasilające.
Cierpienie na trądzik po 20. roku życia nie jest rzadkością. Do tej grupy należą wszystkie kobiety, zarówno te po 25 roku życia, które nigdy nie cierpiały na trądzik w okresie dojrzewania, jak i te, które cierpiały na trądzik.
Może Cię również zainteresować: Czy trądzik na twarzy jest niebezpieczny dla naszego ogólnego zdrowia?
Znaczenie dobrej diagnozy
Jak odróżnić stopień zaawansowania trądziku, na który cierpisz? Dermatolog musi ocenić nie tylko rodzaj zmian, ale także inne ważne czynniki, takie jak czas trwania procesu, odpowiedź na wcześniejsze leczenie, a przede wszystkim osobiste reperkusje, jakie choroba wywiera na pacjenta. Jesteśmy bardzo świadomi zaangażowania emocjonalnego i ryzyka zaburzeń lękowych i depresji związanych z uporczywym trądzikiem. W wielu przypadkach dorosłe kobiety „radzą sobie znacznie gorzej” z trądzikiem niż nastolatki.
Aby dowiedzieć się, jaki masz typ trądziku, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem, ponieważ czasami nieodpowiednie stosowanie kosmetyków może „wywołać lub pogorszyć trądzik”. „Każdy przypadek powinien być oceniany niezależnie.
Jeśli chodzi o debatę na temat tego, czy jedzenie może warunkować pojawienie się trądziku, eksperci wyjaśniają, że w większości przypadków alergie pokarmowe nie mają nic wspólnego z pojawieniem się tego problemu. Nie można również winić żywności, takich jak czekolada.