Wyróżniamy włosy nisko porowate, średnio porowate oraz wysoko porowate.
Włosy średnio porowate to takie, które mają średnio rozchyloną łuskę. Porowatość może być zarówno cechą genetyczną, jak i także zależeć od tego, jak zadbany o nasze włosy.
Jak sprawdzić jaką porowatość mają nasze włosy?
By określić porowatość włosów powinniśmy poddać je obserwacji:
- Włosy nisko porowate – z natury są zdrowe i błyszczące, cechują się również odpornością na uszkodzenia;
- Włosy średnio porowate – większości osób przypisuje się właśnie taką porowatość, włosy te łączą cechy włosów nisko porowatych oraz wysoko porowatych, mogą być podatne na układanie. Możemy spotkać trudności przy ich rozczesywaniu, cechują się również tendencją do puszenia;
- Włosy wysoko porowate- są to włosy, które z natury się kręcą. Taka porowatość może być również charakterystyczna dla włosów zniszczonych, które były wielokrotnie farbowane, bądź prostowane.
Jak dbać o włosy średnio porowate?
Każde włosy wymagają zachowania równowagi PEH, gdzie:
- P = proteiny – odpowiadają za rekonstrukcję i odbudowę włosów, mogą być przyczyną ich matowienia i oklapnięcia;
- E = emolienty – ,,powłoczka włosów”, działają nawilżająco, ich niedobór może sprawić, że nasze włosy będą sianowate;
- H = humektanty – odpowiadają za nawilżenie.
Wjedź na portal stylecity.pl gdzie opublikowano podstawowe porady dotyczące pielęgnacji włosów kręconych.
Pielęgnację włosów średnio porowatych powinniśmy rozpocząć od stosowania łagodnego szamponu, przy czym raz w tygodniu należy użyć rypacz (mocno oczyszczający szampon, zawierający SLS). Warto również pamiętać o tym, że szampon służy do mycia skóry głowy, a do umycia włosów wystarczy sama piana podczas ich spłukiwania.
Po umyciu włosy najlepiej odsączyć je bawełnianym materiałem z nadmiaru wody (może to być stara koszulka), gdyż ogranicza to ich uszkodzenie. Konieczne również jest używanie odżywek zawierających proteiny, emolienty i humektanty, które zapewnią nam utrzymanie równowagi PEH.
Mając średnią porowatość włosów powinniśmy stosować oleje o średnich cząsteczkach – np. olej migdałowy, oliwa z oliwek. Również proteiny powinny mieć średnie cząsteczki- np. keratyna lub jedwab, dzięki czemu będziemy mogli uzyskać efekt wygładzenia włosów.