Mykologia jest dziedziną medycyny zajmującą się badaniem grzybów, a badania mykologiczne są wykonywane w celu potwierdzenia lub wykluczenia ich obecności w organizmie. Pozwalają także określić rodzaj grzyba odpowiedzialnego za rozwój infekcji oraz ocenić jego wrażliwość na działanie leków. Dzięki temu możliwe jest ustalenie właściwej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Badanie mykologiczne może zostać przeprowadzone u każdego pacjenta, u którego istnieje podejrzenie zakażenia wywoływanego przez grzyby. Jest testem bezpiecznym, który można wykonywać także u dzieci, osób starszych oraz kobiet w ciąży.
Jak wykonuje się badanie mykologiczne?
Badanie mykologiczne jest testem diagnostycznym mającym na celu wykrycie obecności infekcji grzybiczych np. na skórze, paznokciach lub błonach śluzowych. W celu jego przeprowadzenia konieczne jest pobranie próbki od pacjenta – z obszaru, na którym zaobserwowano objawy zakażenia. Materiałem do badania mogą być włosy, fragment paznokcia, czy naskórka. Jeśli rozwija się zakażenie wewnątrz organizmu, pobiera się m.in. wymaz z pochwy lub gardła. Uzyskana próbka oglądana jest następnie pod mikroskopem – czasami wynik udaje się poznać od razu, ale zdarza się również, że konieczne jest utworzenie hodowli grzyba. W tej drugiej sytuacji na wynik trzeba poczekać nawet do kilku tygodni.
Jak przygotować się do badania mykologicznego?
O tym, w jaki sposób należy postępować przed pobraniem próbki, dokładnie poinformuje specjalista, który zleca wykonanie testu. Jeśli grzybica dotyczy skóry lub paznokci, należy powstrzymać się od stosowania kosmetyków i innych preparatów na 24 godziny przed badaniem. Jeśli materiał będzie pobierany z paznokcia, powinieneś nie obcinać ich przez kilka dni, a także nie malować płytki paznokcia. Jeśli stosujesz już jakiekolwiek środki przeciwgrzybicze do zewnętrznego stosowania, zaprzestań ich używania. Jeżeli natomiast przyjmujesz jakiekolwiek leki – z wyprzedzeniem poinformuj o tym swojego lekarza. Ma to istotne znaczenie, ponieważ środki farmakologiczne mogą sprawić, że uzyskany wynik będzie niemiarodajny.
Kiedy i gdzie wykonać badanie mykologiczne?
Kiedy należy wykonać badanie mykologiczne? Przeprowadzane jest u pacjentów, u których podejrzewa się obecność infekcji grzybiczych w organizmie. Wśród symptomów wymienia się m.in. świąd, zaczerwienienie skóry i złuszczanie, obecność na jej powierzchni grudek i pęcherzyków, zmiana koloru skóry lub paznokci na żółtawy. W zależności od miejsca, w jakim rozwija się infekcja, mogą być to także upławy, czy pleśniawki.
Gdzie wykonać mykologiczne badanie? Jednym z miejsc, do których warto się zgłosić jest Instytut Cosmedic w Bydgoszczy. Specjaliści najpierw określą, czy pojawiają się wskazania do jego przeprowadzenia, a jeśli będzie to konieczne, pobiorą materiał do badania. Po analizie uzyskanych wyników eksperci podejmą decyzję o dalszym postępowaniu i doborze terapii. Wybierając Instytut Cosmedic, zyskujesz pewność, że Twoim problemem zdrowotnym kompleksowo zajmą się wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści.